Novinky

Po příjezdu do Janských Lázní vyhlížejte tyto značky.

Pomohou Vám najít náš penzion.

Navigace v Janských Lázních


 


Autem PDF Tisk Email

 

Spálený a Čertův mlýn 14 km

 

Místní část Malé Úpy Spálený Mlýn se nachází na území Krkonošského národního parku mezi Pěnkavčím vrchem a Kraví horou v hlubokém údolí říčky Malé Úpy v prostoru jejího soutoku s Jelením potokem a dnes bezejmenným potokem s dřívějším německým názvem Plader Bach. Původně nesla lokalita název Mohornův Mlýn, ovšem poté co původní mlýn stojící na levém břehu řeky vyhořel, vžil se název současný. Převážnou část zástavby tvoří typické krkonošské chalupy, stojí zde ale i několik pozdějších staveb vybudovaných k ubytovacím účelům. Ve východním svahu stojí socha Krakonoše a vedle ní tzv. Čertův mlýn, což je model mlýna s pohyblivými pohádkovými postavami poháněnými vodním kolem. Vítaná atrakce a vzpomínka na Krkonoše nejen pro děti.

 

 

Pohádková stezka Malou Úpou 21 km (Pomezní Boudy)

 

Malá Úpa je romantická a tichá osada s horským dřevěným kostelíkem, kde si budete připadat jako na konci světa. Čeká zde na Vás deset zastavení s pohádkami od známe české spisovatelky, paní Marie Kubátové. Jednotlivá zastavení mají za úkol seznámit malé i velké návštěvníky nejenom s tvorbou spisovatelky, ale i s nádhernými místy a nezapomenutelnými výhledy na Krkonoše, která by bez motivace malé dětské nožky jen těžko zdolávaly.

Trasa je dlouhá přibližně 17 km, a proto si její zdolání většina turistů musí rozdělit na několik okruhů.

Doporučené okruhy


 

Dělostřelecká tvrz Stachelberg 15 km

 

Největší moderní tvrz v Čechách. Jedná se o rozsáhlý areál pocházející z roku 1938, kde rovněž uvidíte unikátní podzemí tvrze, expozici o čs. opevnění, vyzbrojenou lehkou pevnůstku i obnovené zákopy z let 1938. Dělostřelecká tvrz je součástí naučné stezky „Opevněné Trutnovsko“.

Více info ZDE


 

ZOO - Dvůr Králové nad Labem 30 km

 

Oživte si vzpomínky z dětství, kdy jste snili o dobrodružných výletech mezi divoká zvířata a sny si částečně plnili, když vás rodiče vzali o víkendu do zoo. V ZOO Dvůr Králové vás čeká tajuplná Afrika, aniž byste museli cestovat přes devatero hor a devatero řek. Jediné skutečné Safari ve střední Evropě. Ojedinělé zážitky z pohodlí Vašeho vozu či autobusu, přístupné za každého počasí, zvířata na dosah ruky i pro hendikepované. Více než 600 afrických zvířat v 50 druzích na trase dlouhé 6 kilometrů. Vstupné a otevírací doba.

 

 

Les Království


Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, se nachází přehrada Les Království, jedna z nejkrásnějších přehrad v Čechách. Gravitační přehradní nádrž postavená v letech 1910-1919 na Labi z důvodu rozsáhlé potopy v roce 1897 slouží jako ochrana před povodněmi a k hydroenergetickým účelům. Od roku 1964 je tato přehrada chráněna jako technická památka, roku 2010 vyhlášena za národní kulturní památku.

 

 

Kuks hospital 35 km

 

Hospital Kuks je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské vysloužilce se špitálem a konventem milosrdných bratří u Nejsv. Trojice. Unikátní barokní areál zahrnuje úchvatné alegorie lidských Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna, kostel Nejsv. Trojice, prastarou lékárnu U granátového jablka či hrobku zakladatele Kuksu F. A. Šporka. V domě se také nachází jediná profesní instituce svého druhu u nás - České farmaceutické muzeum. Západně od Kuksu naleznete přírodní galerii biblických výjevů, zvanou podle svého autora Braunův Betlém.

Vstupné a otevírací doba.

 

 

Zámek Ratibořice a Babiččino údolí 36 km

 

Zámek a Babiččino údolí jsou navštěvovány zejména díky dílu české spisovatelky Boženy Němcové, teré trávila s rodiči, sourozenci a milovanou babičkou v Ratibořicích. Po návštěvě zámku je možno projít zámeckým parkem okolo jezírka po pěšině zvané Bathildina stezka do Babiččina údolí. Cestou vás čekají zastávky Rudrův mlýn, vodní mandl, sousoší Babičky s vnoučaty, Staré bělidlo s Babiččinou světničkou i Viktorčin splav.

Prohlídka parku a Babiččina údolí trvá cca 90 - 120 minut, vzdálenost zámek-Viktorčin splav činí cca 2 km. V objektech Rudrova mlýna, vodního mandlu a Starého bělidla je výklad průvodce. Všechny objekty v Babiččině údolí umožňují bezbariérový vstup.